top of page

אילוף כלבים בעזרת קליקר: מדריך מקיף לשיטה היעילה

גור עם רתמה

דברו איתנו

תודה על הפניה, נחזור אליכם בהקדם האפשרי

clicker.jpg

אילוף כלבים בעזרת קליקר היא שיטה פופולרית שמציעה דרך מהנה ויעילה ללמד את כלבך פקודות חדשות ולשפר את התנהגותו. שיטה זו מבוססת על חיזוקים חיוביים בלבד, ומסייעת לחזק את הקשר בין הכלב לבעליו. במאמר זה, בהמשך, אסביר מהו קליקר, איך הוא עובד, מהם היתרונות של השיטה, ואתן טיפים מעשיים לאילוף כלבים בעזרת קליקר. עלות של אילוף בעזרת קליקר אינה שונה מאילוף בשיטות אחרות

מהו קליקר ואיך הוא עובד

קליקר לכלבים הוא אביזר קטן ופשוט המשמיע צליל "קליק" חד וברור כאשר לוחצים עליו. הצליל הייחודי מסמן לכלב שהוא ביצע פעולה נכונה ועומד לקבל תגמול, בדרך כלל חטיף או צעצוע אהוב. כאשר משתמשים בקול או במילים, לעיתים התגובה שלנו יכולה להיות מאוחרת בכמה שניות, מה שעלול לבלבל את הכלב. השימוש בקליקר יוצר תגובה מיידית ומדויקת, ובכך מונע בלבול ומחזק את ההתנהגות הרצויה באופן מהיר ויעיל יותר.

יתרונות של שימוש בקליקר באילוף

 • מהירות ויעילות: בזכות הצליל הברור והמדויק, הכלב מבין מיד מהי הפעולה הרצויה ומקבל תגמול על ביצועה. כך מתאפשר לימוד מהיר ויעיל של פקודות חדשות.

 • חיזוקים חיוביים בלבד: השיטה מתמקדת בחיזוק התנהגויות חיוביות ולא בשימוש בענישה, מה שמאפשר תהליך אילוף חיובי ומכבד. חיזוק חיובי גורם לכלב לחזור על ההתנהגות הרצויה מתוך רצון לקבל את התגמול.

 • הוכחה מדעית: שיטת הקליקר מבוססת על מחקרים וניסויים מדעיים בתחום ההתנהגות. מחקרים מראים כי חיזוקים חיוביים יוצרים למידה מהירה ועמוקה יותר בהשוואה לשיטות המבוססות על ענישה.

 • מתאים לכל סוגי הכלבים: השיטה מתאימה לגורים, כלבים בוגרים, וכלבים מכל הגזעים. ניתן להתאים את הקליקר לצרכים וליכולות של הכלב, ולהתקדם בקצב המתאים לו.

 • הנאה וחיזוק הקשר: האילוף בעזרת קליקר יוצר חוויה מהנה גם לכלב וגם לבעלים, מה שתורם לחיזוק הקשר והאמון ביניהם.

הקליקר לא משתמש בגלים על-קוליים, אינו פולט אור אינפרה-אדום ואינו מחשמל את הכלב. השיטה מתמקדת בחיזוקים חיוביים בלבד! שיטה זו מתאימה ובטוחה לשימוש עם כלבים בוגרים וגורים כאחד, ללא חשש לפגיעה בכלב. היא נבחרת על ידי מאלפים העובדים עם כלבי ספורט, כלבי שרות, כלבי חיפוש והצלה.

כיום, נחשבת שיטת אילוף זו לבטוחה והיעילה ביותר. היא משמשת ללימוד פקודות חדשות, יצירת דפוסי התנהגות מורכבים ולטיפול בבעיות התנהגותיות.

רועה אוסטרלי לוקח אוכל
כלבה יפה

היסטוריה של גישה חיובית ומה הוביל לפיתוח של קליקר:

פבלוב והתניה קלאסית

שיטת אילוף עם קליקר מתבססת על התיאוריה של התניה הקלאסית. בתחילת המאה ה-20, פרופסור איוואן פבלוב, פיזיולוג ידוע, גילה את התופעה של התניה קלאסית וחקר אותה לעומק. בשנת 1904, הוענק לו פרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה על תרומותיו בתחום.

מחקריו של פבלוב התמקדו במערכת העיכול, וגילוי תופעת ההתניה הקלאסית התרחש במקרה. במהלך ניסוייו על הפרשת רוק בתגובה למתן מזון, הוא שם לב שכלבים החלו להפריש רוק עוד לפני שקיבלו את המזון, כאשר אחד מתלמידיו נכנס לתא כדי להאכילם. ניתוח הנתונים הראה שהפרשת הרוק החלה ברגע שהכלבים שמעו את צעדי האדם שנכנס להאכילם. כדי לאשש את התיאוריה, ביצע פבלוב את הניסוי הבא: רגע לפני האכלה, היה מספק לכלבים אות ויזואלי או קולי (כמו זמזום או הבזק אור). לאחר תקופה, הכלבים החלו לרייר כתגובה לזמזום או הבזק האור, גם בלי שקיבלו מזון בפועל.

לתופעה זו קרא פבלוב "רפלקס מותנה". רפלקס הוא תגובה אוטומטית של הגוף לגירוי, בעוד שרפלקס מותנה, או התניה, היא תגובה שנרכשת כתוצאה מתהליך למידה.

שני כלבים
כלב מעמותת אימוץ

ניסויו של סקינר:

פרדריק סקינר נחשב לאחד הפסיכולוגים המשפיעים ביותר של המאה ה-20. תרומתו המרכזית לעולם המדע הייתה במחקרו בתחום הלמידה האופרנטית.

התנהגות אופרנטית היא התנהגות המכוונת להשגת מטרה מסוימת. התנהגות זו נובעת מפעולות מסוימות המובילות לתוצאות מסוימות. לדוגמה, אם במהלך עבודה מול מחשב נחווה התחשמלות בכל פעם שניגע בעכבר, לאחר מספר ניסיונות נימנע משימוש בו.

כדי לבצע את ניסוייו, בנה סקינר תיבה מיוחדת שנקראה לימים "תיבת סקינר". בתוך התיבה הותקנו דוושה ומגש מזון. לחיצה על הדוושה שחררה כמות מזון קטנה לתוך המגש. בשלב זה, סקינר ביצע את ניסוייו בחולדות שהוכנסו לתיבה. הניסוי הראה כי כאשר החולדות תוגמלו לאחר לחיצה על הדוושה, תדירות הלחיצות עלתה. כך למדו בעלי החיים "להשיג מזון" בכוחות עצמם באמצעות ביצוע עקבי של פעולה מסוימת. בעבודה עם כלבים, הכלב הופך ל"אופרנט", כלומר למפעיל. התנהגות חדשה נלמדת דרך ניסוי וטעייה, כאשר הכלב מקבל פרס כאשר הוא מבצע את הפעולה הרצויה, גם אם עשה זאת במקרה.

קרן פריור ותחילת השימוש בקליקר:

קרן פריור, חוקרת התנהגות וסופרת אמריקאית, ידועה בזכות קישור בין עבודתו של פבלוב לעבודתו של סקינר.

בשנת 1963 היא הייתה חלק מקבוצת השותפים שהקימה את הפארק הימי "Sea Life Park", שבו עסקה באילוף דולפינים. במסגרת זו, פיתחה פריור שיטות אילוף חיוביות לבעלי חיים.

בהשראת עבודותיהם של סקינר ופבלוב, החליטה קרן פריור ליישם את השיטות שלהם הלכה למעשה, והשתמשה במשרוקית כגירוי מותנה.

השיטה החדשה הצליחה מאוד עם דולפינים, עד שפריור החליטה לעזוב את עבודתה ולהתמקד בפיתוח שיטת אילוף לכלבים באמצעות קליקר. בשנות ה-90 היא החלה להעביר סדנאות למאלפי כלבים, והשיטה זכתה לפופולריות רבה. בתחילת שנות האלפיים הגיעה השיטה לישראל, בזכות מאלפים שחזרו לארץ מארצות הברית.

מאלפי כלבים
ילד עם רועה גרמני
כלבים משחקים
חליפת אילוף

סיכום המונחים:

גירוי בלתי מותנה: גירוי שגורם לגוף להגיב באופן טבעי, כמו מזון, נשיפה בעין, או כאב.

רפלקס או תגובה בלתי מותנית: תגובה טבעית של הגוף לגירוי בלתי מותנה, כגון ריור או סגירת עין במגע.

גירוי מותנה: גירוי שאינו טבעי אך ניתן ללמד את הגוף להגיב אליו, כמו צליל של שעון מעורר.

תגובה מותנית: תגובת הגוף לגירוי מותנה, לדוגמה, הפרשת רוק כאשר שומעים את הצפצוף של המיקרוגל.

דוגמה פשוטה להתניה קלאסית מחיי היום יום: כאשר נשמע פעמון הדלת, אנו ניגשים לדלת הכניסה. צליל הפעמון הוא ניטרלי כשלעצמו, אך למדנו לזהות אותו כגירוי שמבשר את בוא האורחים.

צעדים ראשונים באילוף עם קליקר

 1. היכרות עם הקליקר: לפני שמתחילים, חשוב להכיר את הקליקר ולהבין כיצד להשתמש בו בצורה נכונה. הכירו את הצליל והתרגלו ללחיצה בזמן המתאים.

 2. טעינת הקליקר: בתהליך זה, הכלב לומד לקשר בין הצליל של הקליקר לבין קבלת תגמול. בכל פעם שלוחצים על הקליקר, יש לתת לכלב חטיף קטן מיד לאחר מכן. חזרו על פעולה זו מספר פעמים ביום, בפרקי זמן קצרים, עד שהכלב יבין במהירות את הקשר בין הצליל לתגמול.

 

טיפים ללמידת פקודות בסיסיות עם קליקר

 1. "שב": התחילו בלומר "שב" וכשהכלב מתיישב, לחצו על הקליקר ומיד לאחר מכן תנו לו חטיף. חזרו על התהליך מספר פעמים ביום עד שהכלב מתיישב כאשר הוא שומע את הפקודה.

 2. "ארצה": כאשר הכלב שוכב על הרצפה, לחצו על הקליקר ותנו חטיף. חיזרו על פעולה זו מספר פעמים עד שהכלב ילמד לקשר בין הפקודה לבין הפעולה.

 3. "תן יד": כאשר הכלב מושיט את ידו, לחצו על הקליקר ותנו לו חטיף. בהדרגה, הוסיפו את הפקודה "תן יד" לפני שלוחצים על הקליקר.

התמודדות עם אתגרים באילוף עם קליקר

 • חוסר תשומת לב: אם הכלב לא מגיב לקליקר, נסו להשתמש בחטיפים מפתים יותר או להעביר את האילוף לסביבה שקטה יותר עם פחות הסחות. חשוב לבחור סביבה רגועה ונוחה לאילוף.

 • תזמון לא נכון: חשוב ללחוץ על הקליקר בדיוק בזמן שהכלב מבצע את הפעולה הרצויה. תזמון לא נכון יכול לגרום לכלב ללמוד את הפעולה הלא נכונה. הקפידו לתזמן את הלחיצה בצורה מדויקת כדי לחזק את ההתנהגות הרצויה.

 • התמדה וסבלנות: אילוף כלבים הוא תהליך שלוקח זמן ודורש סבלנות והתמדה. המשיכו לנסות גם אם הכלב לא מבצע את הפעולה מיד. גוונו את סוגי החטיפים והתגמולים כדי לשמור על מוטיבציה גבוהה.

 

איך להפוך את האילוף למהנה לכלב ולבעלים

 • שמרו על סשנים קצרים ומהנים: ערכו סשנים קצרים של מספר דקות כדי לשמור על עניין ומוטיבציה גבוהים. סשנים ארוכים עלולים לעייף את הכלב ולהפחית את המוטיבציה שלו.

 • שלבו משחקים ופעילויות מהנות: הפכו את האילוף למשחק על ידי שילוב פעילויות שהכלב אוהב. לדוגמה, השתמשו בכדור או צעצוע אהוב כדי לשלב בין משחק לאילוף. לאחר שהכלב מבצע פקודה בצורה נכונה, שחקו איתו בכדור כחלק מהתגמול. זה יעזור לשמור על עניין גבוה ויהפוך את התהליך למהנה יותר עבור הכלב והבעלים.

 • שבחו את הכלב על הצלחות קטנות: כל הצלחה, קטנה ככל שתהיה, היא צעד בכיוון הנכון. שבחו את הכלב והמשיכו לתגמל אותו על כל התקדמות. חשוב להכיר בהתקדמות קטנה ולשבח את הכלב על מאמציו. שבחים חוזרים ונשנים מחזקים את הביטחון העצמי של הכלב ומעלים את המוטיבציה שלו להמשיך ללמוד ולהתקדם.

טיפים נוספים

 • שימוש נכון בקליקר: אין להשתמש בקליקר כדי לקרוא לכלב או לקבל את תשומת ליבו. לקליקר יש משמעות אחת בלבד: "הרגע עשית התנהגות רצויה, הנה החיזוק מגיע". הקליקר הוא "גשר" בזמן בין רגע ביצוע ההתנהגות לרגע קבלת החיזוק. חשוב להקפיד על תזמון מדויק של הלחיצה על הקליקר, ולתת את התגמול מיד לאחר מכן.

 • התמודדות עם בעיות התנהגות: קליקר יכול להיות כלי מצוין לטיפול בבעיות התנהגות. לדוגמה, אם הכלב נובח ללא הפסקה, ניתן ללמד אותו לשתוק על ידי לחיצה על הקליקר ותן חטיף כאשר הוא שותק.

 • התאמה אישית: התאימו את הקליקר לצרכים וליכולות של הכלב שלכם. כל כלב הוא ייחודי ולומד בקצב שלו. חשוב להקשיב לכלב ולהתאים את התהליך לצרכיו האישיים.

 

המלצות נוספות

לאחר שהכרתם את יסודות האילוף עם קליקר, חשוב לזכור כי התמדה והתמדה הן המפתחות להצלחה. שמרו על אימונים קצרים ומהנים, השתמשו בחיזוקים חיוביים והקפידו על תזמון נכון של הלחיצה על הקליקר. אל תתייאשו אם הכלב לא מבצע את הפקודה מיד, כל כלב לומד בקצב שלו.

אם אתם מתקשים באילוף או זקוקים לעזרה נוספת, שקלו לפנות למאלף מקצועי. הם יכולים להציע טיפים והכוונה מקצועית, ולעזור לכם להשיג את התוצאות הטובות ביותר עבור כלבכם.

bottom of page