אילוף כלבים בעזרת קליקר

גור עם רתמה
רועה אוסטרלי לוקח אוכל
כלבה יפה
כלב מעמותת אימוץ
שני כלבים
מאלפי כלבים
ילד עם רועה גרמני
כלבים משחקים
חליפת אילוף

אילוף כלבים בעזרת קליקר (clicker), היא שיטת אילוף חיובית, ללא עונשים

מוזמנים ליצור קשר, על מנת לקבל פרטים נוספים. 054-8082665

אילוף כלבים בעזרת קליקר:

אימצתם כלב? חושבים להפוך אותו לבן לוויה ממושמע? אם התשובה היא "כן", כדאי לכם לחשוב על עבודה עם מאלף, המכיר את השיטה.

הפופולריות של שיטת אילוף כלבים עם קליקר, תמיד עולה. שיטה זו פותחה בארצות הברית בסוף המאה העשרים, והתפשטה למדינות אחרות.

קליקר, יעזור לכם ללמד כלב פקודות חדשות במהירות, ובמידת הצורך יסייע לטפל בהתנהגות לא רצויה.

מה זה "קליקר"?

קליקר הוא אמצעי פשוט ויעיל, בצורת קופסא קטנה הבנויה מפלסטיק, ובעלת כפתור או לשונית נלחצת. כאשר לוחצים על כפתור, נשמע הצליל האופייני – "קליק". צלילו של הקליקר מאוד ייחודי וכלבים שומעים אותו טוב בבית וגם בחוץ. ברמה עקרונית, ניתן להמיר את השימוש בצלילו של קליקר בכל צליל אחר.

הקליקר עצמו, לא מלמד כלבים פקודות חדשות, אלא משמש כסמן להתנהגות רצויה של כלב. ברגע שכלב שומע את צלילו, הוא מבין שעשה הכל נכון. קליקר עוזר לבעלי כלבים להאיץ את תהליך האילוף, לפתח זיכרון של כלבים ולשפר את הבנת הנדרש מצדו של כלב. התנהגותו של כלב, מחוזקת בצורה ברורה ומדויקת.

קליקר אינו פולט גלים על-קוליים, לא פולט אור אינפרה-אדום ולא מחשמל את הכלב. השיטה מבוססת על חיזוקים חיוביים בלבד! השיטה טובה ובטוחה לשימוש באילוף של כלבים בוגרים וגורים כאחד, ללא חשש לפגיעה בכלב. שיטה זו משמשת גם מאלפים שעובדים עם כלבי ספורט, שרות, חיפוש והצלה.

נכון להיום, שיטה זו של אילוף וחינוך כלבים, נחשבת לבטוחה ויעילה ביותר. השיטה משמשת ללימוד פקודות חדשות, דפוסי התנהגות מורכבים וגם לטיפול בבעיות התנהגות.

היסטוריה של קליקר:

פבלוב והתניה קלאסית

את הבסיס של שיטת אילוף עם קליקר, מהווה ההתניה הקלאסית. את התופעה בתחילת המאה ה-20 חקר איוון פטרוביץ' פבלוב, פיזיולוג מפורסם. על פועלו קיבל את פרס הנובל לפיזיולוגיה או לרפואה, בשנת 1904.

מחקריו של פבלוב עסקו בחקר מערכת העיכול, ולגילוי תופעת התניה קלאסית הגיע במקרה. כאשר ניסה ללמוד על הפרשת רוק כתלות במתן מזון, ראה שעם הזמן כלבים החלו להפריש רוק עוד לפני שאחד מתלמידיו נכנס לתא, כדי להאכילם. לאחר ניתוח הנתונים, גילה שהפרשת רוק הייתה מתחילה כאשר כלבים שמעו את צעדי האדם שבא להאכילם. כדי לאשר את התיאוריה, ביצע את הניסוי הבא: רגע לפני האכלה, היה נותן לכלבים אות ויזואלית או ווקאלית (במילים פשוטות, זמזם או הבזק אור רגע לפני שהיה מתחיל בהאכלה). לאחר תקופה, הכלבים של פבלוב ריירו לאחר ששמעו את הזמזם או ראו הבזק אור, גם בלי שקיבלו מזון.

לתופעה זו, קרא פבלוב – רפלקס מותנה. רפלקס – הוא תגובה של הגוף לגירוי. התניה, או רפלקס מותנה – תגובה נרכשת.

כדי לעשות סדר בדברים:

  • גירוי בלתי מותנה – גירוי שגורם לגוף להגיב באופן טבעי. למשל - מזון, נשיפה בעין, כאב.

  • רפלקס, או תגובה בלתי מותנית – תגובה טבעית של הגוף לגירוי. למשל – ריור, סגירת עין כשמרגישים מגע.

  • גירוי מותנה. גירוי לא מוכר, שאפשר ללמד את הגוף להגיב אליו. לדוגמא – צליל של שעון מעורר.

  • תגובה מותנית – תגובת הגוף לגירוי מותנה. למשל, הפרשת הרוק, מתחילה ברגע שאנו שומעים את הצפצוף של מיקרוגל.

  • דוגמא פשוטה להתניה קלאסית מחיי היום יום: אנו ניגשים לדלת הכניסה, כאשר שומעים את הפעמון מצלצל. צליל הפעמון שלעצמו, ניטרלי לחלוטין. אך למדנו שמכל הצלילים האחרים, הוא זה שמבשר על אורחים בדלת.

ניסויו של סקינר:

פרדריק סקינר. אחד מהפסיכולוגים המשפיעים של המאה ה-20. תרומתו הגדולה לעולם המדע, הייתה מחקר בנושא למידה אופרנטית.

התנהגות אופרנטית – היא התנהגות המכוונות להשגת מטרה מסוימת. פעולות אלה, הינן תוצאה של פעולות קודמות ותוצאות מתקבלות. לדוגמא – אם בזמן עבודה מול המחשב, נתחשמל כל פעם שניגע בעכבר, לאחר מספר ניסיונות נמנע משימוש בו.

לצורך ניסוייו, סקינר בנה תיבה מיוחדת העתידה להיקרא "תיבת סקינר". בתוך התיבה בנה דוושה ומגש מזון. לחיצה על הדוושה הייתה משחררת כמות מזון קטנה לתוך המגש. בשלב זה, ביצע את ניסוייו בחולדות אותם שם בתוך התיבה. הניסוי הוכיח, שכאשר החל לתגמל את החולדות לאחר לחיצה על דוושה, תדירות הלחיצות עלתה. בעלי חיים למדו בעצמם "להשיג מזון", דרך פעולות עקביות. בעבודה עם כלבים, הכלב הופך ל"אופרנט" – מפעיל. התנהגות חדשה נלמדת דרך ניסוי וטעיה – כלב מקבל פרס כאשר מבצע את מה שאנחנו רוצים, גם עם עשה זאת בצורה לא מכוונת.

קרן פריור ותחילת השימוש בקליקר:

קרן פריור – חוקרת התנהגות וסופרת אמריקאית. האשה שחיברה בין עבודתו של פבלוב לעבודתו של סקינר.

בשנת 1963 הפכה למייסדת שותפה של הפרק הימי "Sea life park", בו עסקה באילוף דולפינים. שם, פיתחה שיטות אילוף חיוביות של בעלי חיים.

לאחר קריאת עבודות של סקינר ופבלוב, קרן החליטה ליישם אותן בעולם האמיתי. בתור גירוי מותנה, השתמשה במשרוקית.

השיטה החדשה כל כך הצליחה עם דולפינים, שקרן עזבה את עבודתה והתחילה לפתח שיטת אילוף כלבים עם קליקר. בשנות ה-90, קארן העבירה סדנאות למאלפי כלבים, וכך השיטה הפכה לפופולרית. לישראל, השיטה הגיעה בתחילת שנות האלפיים, עם מאלפים שחזרו לארץ מארצות הברית.

אילוף עם קליקר בימינו:

החיזוק החיובי (הפרס) על ביצוע פקודה, חייב להיות מידי. קליקר עוזר לנו לסמן בדיוק רב את רגע הביצוע. בכל הקשור ללימוד דפוסי התנהגות חדשים, שיטה זו יעילה בהרבה משיטות ישנות המשתמשות בכוח. למידה אופרנטית חיובית מונעת מכלב להיות במצב של סטרס. בשיטה זו אין ענישה – כאשר הכלב לא מבצע פקודה, פשוט מתעלמים מזה.

בעת השימוש בקליקר, מהירות הלמידה (במיוחד של פקודות מורכבות) גבוהה יותר מבכל שיטה ישנה. כלב הופך לאופרנט ומגלה בעצמו מה אנחנו דורשים ממנו (ובדרך מקבל פרס).

יתרונות וחסרונות של קליקר:

באופן כללי, קליקר הוא כלי אילוף מעולה אך לא מושלם. לדוגמה – לא כל הכלבים אוהבים צ'ופרים, ואז יש צורך בחיפוש חיזוקים חיוביים אחרים. דוגמא נוספת – כלב רוצה לרדוף אחרי חתול, יותר ממה שהוא רוצה לקבל צ'ופר. לפי דעתי האישית, אילוף עם קליקר מעולה ללימוד של דברים חדשים, אך אי אפשר לסמוך עליו בדברים מסוימים. דבר נוסף, בשביל עבודה יעילה עם הכלב על הבעלים לשלוט בפן התיאורטי והמעשי של השיטה.

לא מצאתם את מה שחיפשתם? נסו את השרותים הבאים!